PATRONAT HONOROWY
UCZESTNICY STUDIÓW
Studia podyplomowe na kierunku ”Zarządzanie bezpieczeństwem i analiza ryzyka w transporcie kolejowym” kierujemy w szczególności do:
- Pełnomocników ds. systemów zarządzania firm kolejowych (obecnych jak i przyszłych),
- osób posiadających wiedzę praktyczną o kolei i chcących nabyć wiedzę z zakresu zarządzania bezpieczeństwem,
- specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w firmach kolejowych,
- wszystkich osób zainteresowanych nabyciem lub poszerzeniem wiedzy z obszaru transportu, zarządzania bezpieczeństwem i funkcjonowania firm w obszarze transportu kolejowego.
CEL STUDIÓW
Celem studiów jest nabycie specjalistycznej wiedzy z zakresu zarządzania bezpieczeństwem transportu kolejowego zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi jak i dobrymi praktykami funkcjonującymi na rynku polskim jak i zagranicznym. Cel ten osiągany jest poprzez przekazanie uczestnikom studiów najbardziej aktualnej wiedzy teoretycznej, popartej tzw. dobrymi praktykami z jej zastosowania od osób zajmujących się zawodowo omawianym obszarem.
Absolwent kierunku będzie przygotowany do realizacji zadań Pełnomocnika ds. systemów zarządzania – kluczowego stanowiska w każdej firmie kolejowej, której obszar bezpieczeństwa jest jednym z obszarów priorytetowych.
System Zarządzania Bezpieczeństwem (ang. Safety Management System, SMS), zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie 2016/798, oznacza organizację, środki i procedury przyjęte przez zarządcę infrastruktury lub przedsiębiorstwo kolejowe w celu zapewnienia bezpiecznego zarządzania swoim działaniem.
Obejmuje on całokształt opracowanych i wdrożonych na potrzeby danego podmiotu zasad (m.in. przepisy wewnętrzne, procedury wewnętrzne, instrukcje stanowiskowe), normujących działanie danego podmiotu w obszarze bezpieczeństwa (m.in. podział odpowiedzialności w ramach podmiotu, w tym odpowiedzialność kierownictwa, zapewnianie kompetencji do realizacji określonych zadań, zarządzanie zasobami) oraz umożliwiających ułożenie w bezpieczny sposób relacji z innymi podmiotami, w tym z zarządcą infrastruktury, przewoźnikami oraz podwykonawcami.
ORGANIZACJA STUDIÓW
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
OPIEKUN MERYTORYCZNY
Studia podyplomowe „Zarządzanie bezpieczeństwem i analiza ryzyka w transporcie kolejowym” wychodzą naprzeciw potrzebom rynku kolejowego w zakresie dostarczania wykwalifikowanej kadry zarządzającej bezpieczeństwem w realizacji przewozów kolejowych. Luka pokoleniowa w branży kolejowej na każdym szczeblu zarządzania stworzyła zapotrzebowanie na osoby, które mogłyby i potrafiły zarządzać wybranym elementem transportu kolejowego. Nabycie takich kwalifikacji staje się wysoce pożądane przy współczesnym postępie rozwoju kolejnictwa w Polsce i Europie jako jednego systemu kolejowego w Unii Europejskiej. Nabyta wiedza pozwoli pracodawcom pozyskać przygotowanych merytorycznie pracowników do pełnienia funkcji wymaganej dla każdego przewoźnika kolejowego funkcji – doradcy ds. systemu zarządzania bezpieczeństwem SMS - Jakub Głowacz, Opiekun merytoryczny.
INFORMACJA O AUTORACH I PARTNERACH KIERUNKU

Stanisław Głowacz F.H.U. JMS – firma z wieloletnim doświadczeniem w procesach wspomagających transport kolejowy: doradztwo i wsparcie merytoryczne dla zarządzających bocznicami kolejowymi (opracowanie aktów normatywnych dla prawidłowego funkcjonowania bocznic kolejowych [regulaminy, instrukcje, plany schematyczne, inne dokumenty, przeglądy budowlane]), prowadzenie ruchu kolejowego na bocznicach, wykonywanie przewozów w obrębie bocznic kolejowych, prowadzenie szkoleń i egzaminów dla osób wykonujących czynności na stanowiskach kolejowych. Firma jest wpisana do rejestru ośrodków szkolenia maszynistów i kandydatów na maszynistów pod numerem PL/17/2015 prowadzonego przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. W roku 2019 uzyskała licencję i certyfikaty bezpieczeństwa przewoźnika kolejowego w zakresie świadczenia usług trakcyjnych. Firma posiada licencję (numer L/108/2021) i jednolity certyfikat przewoźnika kolejowego osób oraz świadczenia usług trakcyjnych.

Centrum Szkolenia Maszynistów – firma specjalizująca się w organizowaniu szkoleń i warsztatów kolejowych. Organizator kursów kwalifikacyjnych na stanowiska kolejowe. Firma przygotowuje kandydatów na maszynistów przed przystąpieniem do państwowego egzaminu w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych i profesjonalnych symulatorów kolejowych (jedno i wielozadaniowych), a także symulatora SRK.