Tytuł, który uzyskasz: | magister inżynier na kierunku Transport |
Typ studiów i czas trwania: | niestacjonarne (4 semestry) |
Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym – studia magisterskie
Mimo krętej drogi, Ty zawsze wracasz na właściwe tory? Jeśli świat kolei to nie tylko miłe wspomnienie z dzieciństwa, a dziedzina, z którą chciałbyś związać swoją przyszłość – studia magisterskie o specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym w UTH są stworzone właśnie dla Ciebie.
Studia, które realizowane są na kierunku Transport, pozwolą Ci pewnym krokiem wkroczyć na ścieżkę kariery zawodowej – z solidnym zapleczem wiedzy oraz praktycznych umiejętności. Sprawdź, jak wygląda kształcenie na tej specjalności.
Twoje perspektywy zawodowe na właściwych torach
Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym.
Czego nauczysz się, wybierając specjalność Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym?
Transport kolejowy to druga – tuż obok transportu drogowego, najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki, która ciągle potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. Studia II stopnia zostały utworzone z myślą o osobach, które w przyszłości chciałyby znaleźć zatrudnienie jako eksperci, doradcy, projektanci lub menedżerowie pracujący z infrastrukturą kolejową.
Studia magisterskie o specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym zapewnią Ci wiedzę z zakresu:
- nowoczesnych materiałów stosowanych w transporcie kolejowym,
- projektowania elementów pojazdów kolejowych z wykorzystaniem AutoCAD,
- podstaw inżynierii bezpieczeństwa w transporcie szynowym,
- budowy systemów i pojazdów trakcyjnych,
- ochrony środowiska i oddziaływań środków transportu szynowego na otoczenie,
- sterowania ruchem kolejowym,
- komputerowego wspomagania i projektowania oraz eksploatacji systemów ECT,
- norm i prawodawstwa związanego z transportem szynowym i budownictwem kolejowym,
- podstaw transportu specjalizowanego dla osób niepełnosprawnych.
Specjalność to jednak nie tylko wiedza z zakresu tradycyjnego transportu kolejowego, ale również zagadnienia takie jak automatyzacja pojazdów, zastosowanie napędów hybrydowych, wdrażanie nowoczesnych systemów teleinformatycznych.
Integralną częścią studiów magisterskich o specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym są także praktyki zawodowe w zakładach pracy zlokalizowanych w całym kraju. Zajęcia praktyczne realizowane są u krajowych oraz regionalnych przewoźników kolejowych, w miejskich przedsiębiorstwach transportu tramwajowego oraz w Metrze Warszawskim. Ponadto możesz je odbyć w przedsiębiorstwach działających w zakresie technologii wytwarzania i projektowania elektrycznych pojazdów trakcyjnych i pojazdów tramwajowych czy w centrach zarządzających bezpieczeństwem i nadzorem ruchu, które wykorzystują inteligentne systemy sterowania.
Podstawowymi celami praktyk studenckich jest wyposażenie studentów w szeroką wiedzę o metodach i narzędziach wykorzystywanych w pracy związanej z bezpieczeństwem i nadzorem ruchu kolejowego i tramwajowego, rozwijanie dotychczas zdobytych umiejętności, przygotowanie do samodzielnej oraz odpowiedzialnej realizacji zadań z zakresu projektowania i diagnozowania stanu bezpieczeństwa kolejowego.
Partnerzy specjalności Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym
W Uczelni Techniczno-Handlowej stale powiększamy liczbę partnerów, aby zapewnić studentom jeden z najważniejszych elementów edukacji – praktykę. Dzięki nim studenci UTH mają możliwość zetknięcia się z zawodem już na początkowym etapie studiów.
Współpracujemy z przedstawicielami Instytutu Kolejnictwa, którzy prowadzą wykłady, ćwiczenia oraz laboratoria dla studentów specjalności.
Co więcej, współdziałamy również z PKP Intercity – największym polskim operatorem kolejowym, z którym zawarliśmy porozumienie dotyczące praktyk studenckich. Działamy również z Kolejami Mazowieckimi w zakresie wizyt studyjnych.
Podjęliśmy także współpracę z firmą Stanisław Głowacz F.H.U. JMS oraz Centrum Szkolenia Maszynistów sp. z o.o. Nasi partnerzy od 2017 roku przeprowadzili ponad 16 tysięcy godzin szkoleń z wykorzystaniem symulatorów pojazdów kolejowych. Jako pierwszy ośrodek w Polsce byli przygotowani do obowiązkowych szkoleń dla maszynistów z wykorzystaniem symulatora pojazdu kolejowego. W ramach tych studiów będziesz mógł korzystać z zaplecza technicznego tych firm w ramach przedmiotu symulator kolejowy.
F.H.U. JMS oraz Centrum Szkolenia Maszynistów sp. z o.o. opracowali 30 scenariuszy szkoleń na symulatorach pojazdów kolejowych na zlecenie Urzędu Transportu Kolejowego. Od 2015 roku w ramach funkcjonowania ośrodka szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów przeszkolono ponad 5000 osób.
To niebywała okazja poczuć się jak maszynista za sterami najnowszych lokomotyw. Prowadzić pociąg w różnych warunkach pogodowych. Spotkać się w praktyce z niebezpiecznymi sytuacjami występującymi podczas ruchu pociągu! Są to pierwsze takie studia pozwalające sprawnie w praktyce przećwiczyć różne scenariusze sytuacji niebezpiecznych w kolejnictwie podczas ruchu pociągu.
Plan studiów
Studia magisterskie Bezpieczeństwo w transporcie kolejowym realizowane są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.
Podczas studiów II stopnia zdobędziesz wiedzę z zakresu najnowszych rozwiązań związanych z elektromobilnością, automatyzacją i informatyzacją w transporcie. Program studiów obejmuje wykłady i ćwiczenia zapewniające wiedzę obejmującą zagadnienia takie jak: modernizowanie kolejowych układów komunikacyjnych z uwzględnieniem wspomagania komputerowego, nowoczesne pojazdy trakcyjne i elektryczne zestawy trakcyjne.
Na zajęciach, poza wiedzą, zdobędziesz praktyczne umiejętności optymalnego wykorzystywania infrastruktury transportu szynowego. Będziesz potrafił ocenić wpływ procesu transportowego na środowisko i poznasz podstawy projektowania oraz eksploatacji elementów infrastruktury transportu.
Wszystko to dzięki dobrze dobranym przedmiotom specjalistycznym, wśród których znajdują się między innymi:
- nowoczesne materiały stosowane w transporcie kolejowym (już od I roku studiów),
- projektowanie elementów pojazdów kolejowych z wykorzystaniem AutoCAD (już od I roku studiów),
- symulator lokomotywy EP-09, EP-07,
- symulator zespołu trakcyjnego ER 160; EN 76,
- eksploatacja taboru szynowego,
- systemy bezpieczeństwa w transporcie szynowym,
- bezpieczeństwo w ruchu kolejowym,
- prewencja i analiza wypadków kolejowych,
- symulator lokomotyw i zespołu trakcyjnego.
Jako absolwent tej ścieżki kształcenia posiądziesz praktyczne umiejętności: projektowania i stosowania systemów diagnozowania i monitorowania środków transportu szynowego czy optymalnego wykorzystywania infrastruktury transportu szynowego.
W czasie studiów poznasz zawód od praktycznej strony. Będziesz korzystał z cyfrowych systemów sterowania ruchem, systemów sterowania trakcją elektryczną, systemów kierowania i sterowania ruchem kolejowym oraz nabędziesz umiejętność modernizowania kolejowych układów komunikacyjnych z uwzględnieniem wspomagania komputerowego.
Perspektywy po studiach
Po zakończeniu edukacji na naszej uczelni zyskujesz tytuł magistra i posiadasz wszechstronne wykształcenie z zakresu inżynierii transportu kolejowego ze szczególnym uwzględnieniem systemów bezpieczeństwa. Będziesz gotowy do podjęcia pracy w firmach zajmujących się projektowaniem systemów bezpieczeństwa kolejowego, w spółkach kolejowych na stanowiskach audytora bezpieczeństwa czy projektanta systemów zabezpieczeń. Świetnie poradzisz sobie również w charakterze specjalisty zintegrowanych systemów zarządzania transportem kolejowym.
Pamiętaj również, że kolej to nie tylko połączenia międzymiastowe, ale również infrastruktura miejska. Podmioty zarządzające sieciami tramwajowymi czy metrem to również miejsca, w których Twoja wiedza będzie cenna.
Ponadto znajdziesz pracę:
- u zarządców infrastruktury kolejowej,
- u przewoźników kolejowych,
- u organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego,
- w przedsiębiorstwach i jednostkach organizacyjnych zajmujących się budową i utrzymaniem urządzeń automatyki (sterowania ruchem) na liniach kolejowych, w metrze oraz w zakładach przemysłowych wykorzystujących transport kolejowy,
- w biurach studiów i projektów zajmujących się automatyką ruchu kolejowego,
- w biurach i centrach sterowania ruchem tramwajowym,
- w jednostkach naukowo-badawczych,
- w jednostkach administracji państwowej (np. UTK).
Absolwenci tej specjalności mogą również podjąć pracę jako specjaliści ds. logistyki bazującej na transporcie kolejowym czy eksperci nadzorujący projektowanie i wykonanie infrastruktury kolejowej.
Zdobyte umiejętności i wiedza na studiach w UTH w Warszawie wprowadzą Cię w fascynujący świat transportu kolejowego, jednocześnie umożliwiając najlepszy start zawodowy w prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki.