Tytuł, który uzyskasz: | inżynier na kierunku Transport |
Typ studiów i czas trwania: | stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów) |
Studia na specjalności Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym
Jeśli marzysz o karierze wysokich lotów i chcesz wzbić się na szczyty zawodowych możliwości, mamy coś dla Ciebie. Studia inżynierskie na specjalności Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym kształcą przyszłych specjalistów w branży nowoczesnego transportu lotniczego.
Nasza oferta zawiera wiedzę teoretyczną stale uzupełnianą o koncepcje, procedury operacyjne i modele biznesowe, jakimi posługują się najnowocześniejsze systemy transportu lotniczego. Studenci podczas nauki zajmują się badaniami w zakresie szeroko pojętej logistyki, aby w przyszłości w bezpieczny dla pasażerów, a także ekologiczny i ekonomiczny sposób umiejętnie zarządzać transportem lotniczym.
Decydując się na studia w Warszawie, uzyskasz umiejętności z zakresu obsługi portów lotniczych, zaplecza lotniczego, eksploatacji środków oraz infrastruktury transportu lotniczego. Studia te mogą stanowić doskonały wstęp do przyszłej kariery w zawodach związanych z systemami lotniczymi, ale także bezpieczeństwem. Nasze wykłady stanowią połączenie wiedzy teoretycznej z jej praktycznym zastosowaniem, co w przyszłości zapewni Ci bezpieczne lądowanie na rynku pracy, dzięki czemu bez problemu znajdziesz zatrudnienie w swoim zawodzie zarówno w Europie, jak i na całym świecie.
Bezpieczne lądowanie, pełna kontrola perspektyw zawodowych
Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym.
Czego nauczysz się wybierając specjalność Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym?
Transport lotniczy jest niezwykle szybko rozwijającą się międzynarodową branżą, która stale poszukuje nowych specjalistów. Nasi wykładowcy mają wieloletnie doświadczenie zawodowe transporcie międzynarodowym, dzięki czemu podczas studiów poznasz podstawy naukowe, ale także biznesowe aspekty z zakresu transportu lotniczego.
W trakcie studiów:
- nauczysz się planowania ruchu pasażerskiego i prawidłowej organizacji komunikacji w obiekcie lotniczym,
- poznasz praktyczne aspekty prawne związane z ruchem lotniczym,
- dowiesz się, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w zarządzaniu podczas sytuacji kryzysowych,
- opanujesz zasady funkcjonowania ruchu lotniczego.
Tematy, które poznasz w trakcie nauki, będą obejmowały podstawy techniki lotniczej, budowę i rodzaje napędów statków powietrznych, eksploatację środków transportu lotniczego, diagnostykę środków transportu lotniczego, zasady funkcjonowania lotnisk. W kolejnych semestrach poznasz najnowsze zasady bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, a także ważne aspekty ekologiczne dotyczące tej branży. Zaznajomisz się z zarysem prawnym, zarządzaniem i ekonomiką transportu lotniczego. Zagadnienia, jakie opracowujemy dla studentów, dotyczą współczesnego lotnictwa, dlatego masz pewność, że studia na specjalności transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym przygotują Cię do pracy u najlepszych w tej branży.
Partnerzy specjalności Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym
Przedmioty i program nauczania na specjalności Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym są opracowywane we współpracy z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Ponadto wśród partnerów specjalności, pod których skrzydłami kształceni są specjaliści, znajdują się:
LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o. – dostawca usług związanych z obsługą techniczną samolotów oraz jedyne Autoryzowane Centrum Obsługowe Embraer na obszar Europy Centralnej i Wschodniej. Dzięki tej współpracy nasi studenci mają doskonałą okazję, aby poznać aspekty związane z przyszłą pracą w tym zawodzie, których nie można znaleźć w żadnych podręcznikach.
Tematy i zagadnienia podejmowane na wykładach tworzone są wspólnie z eksperckimi firmami posiadającymi certyfikaty Air Operator's Certificate (AOC) i Aerial Works Certificate (AWC) oraz z firmami, które w codziennej pracy na lotniskach odpowiadają za sprawną i bezpieczną obsługę przylatujących i odlatujących samolotów.
Jeśli to dla Ciebie nadal za mało, możesz rozwijać się, należąc do kół naukowych. UTH Racing Team zrzesza osoby zainteresowane motoryzacją i modyfikacjami samochodów, TSL Team skupia się na zagadnieniach logistycznych. Oba koła współpracują z biznesem i zapraszają do stałej współpracy operatorów logistycznych i piony logistyczno-transportowe znanych firm, takich jak: No Limit, Point of View, Mercedes, DAMCO, Procter and Gamble, FM Logistic. Dzięki temu masz szansę poznać świat logistyki od podszewki i zyskać znajomości, które zaowocują podczas budowania kariery zawodowej.
Plan studiów
Studia stacjonarne na specjalności Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym trwają 7 semestrów, natomiast studia niestacjonarne 8 semestrów. UTH w czasie nauki zapewnia swoim studentom dodatkowe certyfikowane szkolenia i kursy, które prowadzone są przez doświadczonych inspektorów i audytorów certyfikujących lotniska, przewoźników lotniczych, firmy usług lotniczych, statki powietrzne. Te dodatkowe atuty sprawią, że otrzymasz tytuł inżyniera w zakresie transportu, ale także zdobędziesz najlepsze przygotowanie do pracy w tym zawodzie i dzięki dodatkowym umiejętnościom i dokumentom pokonasz konkurencję na rynku pracy.
Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności
Studiując u nas, masz pewność, że przedmioty, na które uczęszczasz, są odzwierciedleniem potrzeb i deficytów występujących na rynku pracy oraz wychodzą naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez pracodawców z sektora lotniczego. Stąd też poza zajęciami teoretycznymi będziesz uczył się dziedzin, które ściśle związane są z Twoją specjalnością. Wśród przedmiotów, które spotkasz, będą między innymi:
- infrastruktura lotnisk z elementami środków transportu powietrznego,
- bezpieczeństwo w transporcie lotniczym i obsłudze lotnisk,
- napędy statków powietrznych,
- budowa i eksploatacja lotnisk,
- budowa i eksploatacja statków powietrznych,
- systemy sterowania w lotnictwie,
- inżynieria ruchu lotniczego z elementami nawigacji lotniczej,
- systemy zarządzania ruchem lotniczym i obsługą lotnisk.
Perspektywy po studiach
Kończąc studia na specjalności Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym otrzymujesz tytuł inżyniera oraz znakomite perspektywy na pracę w tej branży. Absolwenci studiów z zakresu zarządzania lotnictwem są atrakcyjnymi i stale poszukiwanymi specjalistami na zawodowym rynku. W przyszłości czeka na Ciebie praca m.in.:
- w przedsiębiorstwach zarządzania ruchem lotniczym w pionie organizacji i sterowania ruchem,
- w przedsiębiorstwach obsługi transportu lotniczego,
- w obsłudze naziemnej lotnisk, w tym w obsłudze naziemnej samolotu,
- w koordynacji naziemnego ruchu lotniskowego,
- w firmach infrastruktury (bazy) technicznej.
Pamiętaj również, że wiele dużych firm logistycznych rozwija własne połączenia lotnicze i zatrudnia własnych koordynatorów odpowiadających za nadzór nad transportami tego typu. Również w tego rodzaju przedsiębiorstwach możesz znaleźć zatrudnienie i satysfakcję.
Kończąc studia o tej specjalności, będziesz inżynierem, który świetnie orientuje się w zagadnieniach logistycznych ze szczególnym ukierunkowaniem na transport lotniczy. Nie oznacza to jednak, że nie odnajdziesz się w pracy w logistyce naziemnej. Będziesz mieć wiedzę, dzięki której Twoja droga do kariery w branży logistycznej nie zaznasz turbulencji.
FAQ
Dlaczego specjalność Transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym?
Transport lotniczy to najnowocześniejsza i prężnie rozwijająca się gałąź logistyki, dzięki której możliwe jest szybkie transportowanie towarów do odległych destynacji. Jego zaletą jest przede wszystkim duże tempo, które wpływa bezpośrednio na zyski wielu branż oferujących produkty o krótkim cyklu życiowym. Omawiana specjalność jest szczególnie atrakcyjna nie tylko z powodu jej istotności, ale również ze względu na prestiż tej branży. Praca w transporcie lotniczym oznacza możliwość ciągłego rozwoju, perspektywę pracy na całym świecie i naprawdę dobrych zarobków. Nie wspominając o możliwości kupna tanich biletów lotniczych i podróżowania.
Ponadto jako absolwent tej specjalności znajdziesz zatrudnienie w dużych firmach logistycznych o zasięgu międzynarodowym, które stawiają na transport lotniczy. Jak więc widzisz, możliwości zawodowych jest sporo.
Czy program studiów jest dla mnie odpowiedni?
Studia mają charakter międzynarodowy i przygotowują do kariery na globalnym rynku pracy. Każdy, kto chce zapisać się na specjalność Transport lotniczy i obsługa lotnisk, powinien być zainteresowany zarówno branżą lotniczą, jak i logistyczną. Ze względu na orientację biznesową przydatne będą umiejętności z zakresu zarządzania i zainteresowanie językami obcymi, które wykorzystywane są w pracy. Wymagana jest podstawowa wiedza matematyczna, fizyczna i techniczna. Ważnymi cechami osobistymi są także dyscyplina, asertywność i odporność na stres, którego nie brakuje w branży lotniczej.
Gdzie mogę znaleźć pracę?
Umiejętności zdobyte podczas studiów obejmujące planowanie transportu lotniczego, organizację infrastruktury lotnisk, obsługę klienta i systemów logistycznych sprawiają, że absolwenci są przygotowani do pracy przy obsłudze portów lotniczych, zaplecza lotniczego, eksploatacji środków oraz infrastruktury transportu lotniczego czy szeroko pojętych firmach z branży logistycznej.
Jako przyszły inżynier możesz pracować jako:
- pracownik obsługi ruchu pasażerskiego,
- specjalista obsługi operacyjnej i administracyjnej lotniska oraz lądowisk,
- pracownik spedycji samolotowej i agent celny,
- po uzupełnieniu kompetencji także jako steward/stewardesa.
Połączenie administracji biznesowej, ekonomii, prawa i zajęć przedmiotowych sprawiają, że specjalność transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem studiów. Nasi wykładowcy są kompetentni i posiadają wiedzę teoretyczną ugruntowaną długoletnim doświadczeniem zawodowym, które potrafią przekazać na ciekawych wykładach.
Dzięki stażom przewidzianym na tym kierunku masz możliwość zdobycia doświadczenia już podczas trwania studiów. Program nauki jest solidnie przygotowywany i na bieżąco aktualizowany tak, aby odpowiadać na panujące warunki w branży transportu lotniczego.