Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Patronat honorowy:

Tytuł, który uzyskasz: inżynier na kierunku Transport
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)

Elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie – studia inżynierskie

Chcesz, by Twoja kariera wystartowała z prądem, bez zbędnych spięć i na najwyższych obrotach? Wykorzystaj swój potencjał i wybierz kierunek przyszłości o niewyczerpalnych zasobach i możliwościach rozwoju.

Studiując na studiach inżynierskich o specjalności Elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie, wpiszesz się doskonale w aktualnie panujące trendy na rynku pracy. Coraz częściej poszukiwani są specjaliści, którzy posiadają wiedzę z zakresu nowoczesnych pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi, czy też znają się na infrastrukturze sieci energetycznych dedykowanych dla transportu miejskiego i pozamiejskiego.

Sprawdź, jakie szanse czekają na Ciebie, dzięki studiom na naszej specjalności.

Elektryczne perspektywy zawodowe w transporcie

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Elektromobilność i systemy elektromargetyczne w transporcie.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się, wybierając specjalność Elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie?

Przyszłość należy do ekologicznych rozwiązań, zwłaszcza w transporcie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie podejmowane są wysyłki zmierzające do zniwelowania szkodliwego wpływu transportu konwencjonalnego na środowisko naturalne. Jednym z rozwiązań jest postawienie na jego elektryfikację. Innowacyjny program studiów został opracowany z myślą o ciągłym rozwoju branży elektromobilności, a także w sposób pozwalający studentom na zdobycie szeregu kluczowych kompetencji zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Dzięki niemu bez problemowo odnajdziesz się w przyszłym zawodzie, a także staniesz się ekspertem w tej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego.

To właśnie aktualnie panujące trendy ekologiczne dążące do zmniejszenia emisji substancji toksycznych wprowadzanych do środowiska i poszukiwanie alternatywnych napędów pojazdów są kluczowym zagadnieniem dla wielu organizacji, przedsiębiorstw i państw. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Wydział Inżynieryjny UTH w Warszawie.

Interdyscyplinarny charakter specjalności ujawnia się w zagadnieniach, które poznasz w trakcie studiowania. Swoją naukę rozpoczniesz od treści dotyczących pojazdów elektrycznych i hybrydowych, pojazdów autonomicznych i napędów alternatywnych oraz systemów przetwarzania energii elektrycznej. Następnie poznasz zagadnienia obejmujące funkcjonowanie infrastruktury stacji ładowania i magazynowania energii, transmisji energii czy zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

Partnerzy specjalności na kierunku Transport

Specjalność Elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie realizowana jest na kierunku Transport. W UTH zdajemy sobie sprawę z kluczowego znaczenia praktyki oraz wagi budowania sieci kontaktów w kontekście przyszłej pracy zawodowej, a także rozwoju kompetencji studentów. Zapewniamy je dzięki wykładowcom, którzy są praktykami z firm logistycznych o dużym znaczeniu na polskim rynku.

Nasza uczelnia stale współpracuje i intensywnie rozbudowuje kooperację z firmami, instytucjami oraz obiektami zajmującymi się transportem. Naszymi partnerami są m.in. Instytut Transportu Samochodowego, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz firmy Bosch, FF-Sport, InterCars, Trela Motorsport i Unitronic. Partnerstwo oznacza w tym wypadku między innymi wymianę wiedzy, dostęp do najnowszych technologii i rynkowych case study.

Owoce współpracy są widoczne również w organizacjach studenckich, takich jak koło naukowe TSL Team. Dołączając do tego zespołu, nie tylko będziesz mieć możliwość uczestniczenia i współorganizacji licznych wydarzeń branżowych, poznania przedstawicieli tego sektora gospodarki, ale także rozwiniesz swoje kompetencje, które są kluczowe w przypadku starania się o stypendium oraz podczas poszukiwania przyszłej pracy.

Plan studiów

Wybierając naszą specjalność na studiach inżynierskich w trybie stacjonarnym, przez 7 semestrów (lub w trybie niestacjonarnym przez 8 semestrów) będziesz mieć możliwość poznania i zdobycia wiedzy niezbędnej do podjęcia przyszłej, interesującej oraz dobrze płatnej pracy w branży motoryzacyjnej.

Program kształcenia zawiera przedmioty i moduły, które pozwalają na zagłębienie się w problematykę systemów energetycznych w transporcie. Uwzględnia także zmiany prawne dotyczące elektromobilności i systemów elektroenergetycznych w kraju i na świecie.

Swoją przygodę z elektromobilnością rozpoczniesz od podstawowych zagadnień i terminów, które są podstawą do dalszego kształcenia i poznania specyfiki branży. Z czasem problematyka i treści będą dotyczyć bardziej wymagających, specjalistycznych aspektów. Nasza kadra dydaktyczna to doświadczeni i wykwalifikowani eksperci, biorący udział w badaniach nad rozwojem samochodów z napędem elektrycznym oraz innymi paliwami alternatywnymi. Pomogą Ci oni przejść przez cały cykl kształcenia, zaszczepiając w Tobie pasję do badanej dziedziny i aspiracje do dalszego rozwoju.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności to:

  • wprowadzenie do elektromobilności i energochłonność pojazdów,
  • ekologiczne aspekty eksploatacji pojazdów elektrycznych i hybrydowych,
  • budowa pojazdów elektrycznych i hybrydowych zasilanych paliwami alternatywnymi,
  • przewodowe i bezprzewodowe systemy ładowania pojazdów elektrycznych,
  • budowa układów elektrycznych i elektronicznych pojazdów elektrycznych i hybrydowych,
  • diagnostyka elektrycznych i elektronicznych podzespołów pojazdów elektrycznych i hybrydowych,
  • eksploatacja i naprawa elektrycznych i hybrydowych układów napędowych,
  • zaawansowane systemy sterowania ruchu w elektromobilności,
  • infrastruktura paliw alternatywnych i sieci transmisji,
  • inżynieria ruchu i obsługa autonomicznych pojazdów.

Perspektywy po studiach

Wraz ze zdobyciem tytułu inżyniera i absolwenta Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie otwierają się przed Tobą drzwi do jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu. Zdobyte umiejętności i wiedza na tym kierunku oraz specjalności to atut, a także przepis na sukces przy rekrutacji do ciekawej pracy.

Absolwenci kończący naszą specjalność posiadają wszechstronne i różnorodne wykształcenie w tej interdyscyplinarnej oraz dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Ich umiejętności są szczególnie przydatne w biurach projektowych zajmujących się opracowywaniem infrastruktury dla paliw alternatywnych, pojazdów elektrycznych i hybrydowych, w firmach produkujących pojazdy elektryczne i hybrydowe, ale również w urzędach zajmujących się elektromobilnością w transporcie publicznym. Zdobyta wiedza i kompetencje sprawdzą się także w ich własnych, indywidualnych działalnościach gospodarczych działających w sektorze motoryzacyjnym, np. w zakresie:

  • diagnostyki, obsługi i napraw związanych z pojazdami z napędem elektrycznym i hybrydowym,
  • diagnostyki, obsługi i eksploatacji pojazdów autonomicznymi,
  • projektowania systemów mechatronicznych i elektrycznych pojazdów z napędami alternatywnymi,
  • projektowania, obsługi, eksploatacji systemów infrastruktury sieci ładowania i magazynowania energii i paliw alternatywnych,
  • projektowania i obsługi akumulatorów i zbiorników paliw alternatywnych,
  • stacji zasilania paliwami alternatywnymi w tym wodoru,
  • mechatroniki i elektromechaniki pojazdów,
  • elektroniki i informatyki stosowanej,
  • utrzymania ruchu urządzeń elektrycznych.

FAQ

Dlaczego warto podjąć studia na specjalności Elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie?

W ostatnich latach kilkukrotnie wzrosło zapotrzebowanie na ekspertów z opanowaną znajomością specyfiki pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi, czy też jednostek autonomicznych. Powodem są między innymi rozwijający się rynek pojazdów zasilanych energią elektryczną i ciągłe prowadzenie badań zwiększających efektywność tego rodzaju transportu.

Kończąc studia na tej specjalności, możesz liczyć na zdobycie interesującej pracy w dynamicznie rozwijającej się branży, o bardzo szerokich możliwościach dalszego rozwoju. Ten nie skończy się natomiast nigdy. Ciągle pojawiające się nowinki technologiczne i rozwiązania techniczne sprawiają, że masz gwarancję nieustannego rozwoju i ambitnych wyzwań

Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów na specjalności Elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie?

Obecnie nie ma marki czy przedsiębiorstwa związanego z motoryzacją, które w jakimś stopniu nie planują lub nie wdrażają technologii opartych na zasilaniu elektrycznym. Stąd też jako absolwent specjalności możesz podjąć pracę w wielu przedsiębiorstwach w tej szeroko pojętej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego, od biur projektowych po firmy produkujące pojazdy oraz osprzęt.

Zostaniesz również doceniony w firmach zajmujących się IT, które tworzą oprogramowanie obsługujące infrastrukturę elektroenergetyczną wykorzystywaną jest w transporcie. Możliwości zatrudnienia już teraz są bardzo duże, a będę jedynie rosnąć.

Czy studia na specjalności Elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie są bardzo wymagające?

Nauka na tej specjalności przygotuje Cię do pracy w różnych obszarach przemysłu motoryzacyjnego, a co za tym idzie, w trakcie studiów do opanowania będzie materiał, który jest obszerny. Połączenie go z praktyką oraz ze spotkaniami ze specjalistami z branży powoduje, że jest bardzo interesujący i dzięki temu jego zapamiętywanie jest ułatwione. Choć studia wymagają poświęcenia czasu na naukę, możesz być pewny, że dzięki temu poszerzają się Twoje zawodowe horyzonty.

Dynamicznie rozwijająca się branża elektromobilności wymaga od uczelni kształcących w tej dziedzinie szybkiego przystosowywania treści kształcenia do panujących trendów oraz nowych odkryć i rozwiązań. Kompetentna kadra i innowacyjny program kształcenia na Wydziale Inżynieryjnym UTH w Warszawie pozwolą Ci zdobyć niezbędne kwalifikacje do stania się specjalistą w tym sektorze.

 

UTH Racing Team na Torze Biała Podlaska

HYPERFORMANCE - kulisy tuningu aut

Paweł Trela - Back to school

Wydział Inżynieryjny UTH

Spotkanie z praktyką... i autem Pawła Treli

Zajęcia praktyczne na hamowni Unitronic Poland

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!