Przejdź do treści Przejdź do nawigacji
Tytuł, który uzyskasz: inżynier na kierunku Transport
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)

Studia realizowane we współpracy z:

Studia na specjalności Budowa i eksploatacja samochodów

Marzysz o karierze bez ryzyka nagłego hamowania? Studiując na specjalności Budowa i eksploatacja samochodów możesz przyspieszyć swoją karierę i spełnić marzenia! W programie studiów znajdziesz między innymi zagadnienia związane z budową pojazdów i podzespołów, projektowaniem samochodów oraz nowymi technologiami w motoryzacji. Rozpędź swoją pasję i zostań poszukiwanym inżynierem motoryzacyjnym.

Budowa i eksploatacja samochodów na kierunku Transport odpowiada na stale rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów z zakresu motoryzacji oraz wspiera realizację celów gospodarczych w zakresie rozwoju przemysłu motoryzacyjnego oraz zaplecza serwisowego. Zainteresowanie specjalnością zawsze jest duże. Po pierwsze, jej ukończenie daje wiele możliwości zatrudnienia. Po drugie, to studia prowadzone przez pasjonatów, którzy w warsztatach i na torach wyścigowych spędzili dużą część swojego życia.

Dołączając do grona studentów UTH na specjalności Budowa i eksploatacja samochodów przekonasz się, że jesteś na właściwej drodze do przyszłej kariery i szczęśliwie dotrzesz do wymarzonego celu!

Silnik Twoich perspektyw zawodowych

Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Budowa i eksploatacja samochodów.


Myślę o Twojej karierze... Daj mi kilka sekund

Czego nauczysz się wybierając specjalność Budowa i eksploatacja samochodów?

Studia na specjalności Budowa i eksploatacja samochodów w Warszawie ukierunkowują naukę w zakresie szeroko rozumianej konstrukcji i technologii produkcji samochodów, ich podzespołów oraz badań kwalifikacyjnych, homologacyjnych i eksploatacyjnych pojazdów.

Program studiów jest spójny naukowo i technicznie, dzięki czemu możesz najlepiej przygotować się do pracy w przyszłym zawodzie jako specjalista. W pierwszych semestrach zapoznasz się z podstawowymi przedmiotami, takimi jak elektronika i elektrotechnika, mechatronika i mechanika. W kolejnych semestrach zdobędziesz niezbędne umiejętności w zakresie budowy pojazdów oraz ich eksploatacji. Pod koniec studiów będziesz swoją wiedzę systematycznie pogłębiać o nowe tematy, a także przyjrzysz się pokrewnym dyscyplinom technologii pojazdów. Nie zabraknie również zajęć z przedmiotów typowo inżynierskich, jak matematyka czy fizyka.

Plan studiów na tej specjalności doskonale łączy wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami. Podstawowe zagadnienia stopniowo rozszerzane są o tematy z zakresu nowoczesnych metod projektowania i obliczeń oraz badań stanowiskowych i drogowych pojazdów. Studia na tej specjalności dobrze przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki budowie i eksploatacji samochodów zbudujesz swoją karierę i swój własny samochód.

Warto także wspomnieć, że wśród wykładowców tej specjalności znajduje się wielu praktyków reprezentujących zarówno firmy produkujące części, jak i znających motoryzację z torów wyścigowych. Jednym z nich jest kierowca rajdowy i drifter Paweł Trela – Driftingowy Mistrz Polski i konstruktor samochodów sportowych. Spotkasz się z nim na zajęciach.

Partnerzy specjalności Budowa i eksploatacja samochodów

Specjalność Budowa i eksploatacja samochodów realizowana jest przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego, a także Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji i firmą Unitronic specjalizującą się w elektronice samochodowej oraz zaawansowanych układach wtryskowych.

Stale współpracujemy również z firmami zewnętrznymi, które mają wieloletnie doświadczenie w branży samochodowej. Cenionym partnerem jest firma TRELA MOTORSPORT zajmująca się profesjonalnym przygotowaniem samochodów do zawodów sportowych.

To jednak nie wszystko. Szczególnie ambitni studenci mogą poszerzać swoje zainteresowania motoryzacyjne uczestnicząc w pracach koła naukowego UTH Racing Team. Projekt ten pomaga studentom zdobyć praktyczne doświadczenie w dziedzinach takich jak tuning mechaniczny i elektroniczny, a tym samym na stałe wkroczyć w pasjonujący świat motorsportu. Nasza uczelnia organizuje liczne szkolenia z zakresu mechaniki, tuningu oraz detailingu aut. Każdego roku w ramach działalności koła UTH Racing Team organizujemy wyjazdy integracyjne, a także cieszące się popularnością imprezy o tematyce motoryzacyjnej tzw. Track Days. Członków naszego koła możesz spotkać także na torach wyścigowych, gdzie śrubują osiągnięcia samochodów.

UTH Racing Team

Plan studiów

Studia stacjonarne na specjalności budowa i eksploatacja samochodów trwają 7 semestrów, natomiast studia niestacjonarne 8 semestrów. Kończąc studia, uzyskasz tytuł zawodowy inżyniera i będziesz posiadać odpowiednie przygotowanie do podjęcia studiów magisterskich. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na kontynuację nauki, specjalność ta daje Ci idealną podstawę do podjęcia pracy w wielu branżowych firmach cieszących się znakomitą renomą. Program studiów zawiera także praktyki i staże, które pomogą zdobyć Ci jak największą ilość cennego doświadczenia zawodowego jako przyszły inżynier. W ten sposób stajesz się bardziej atrakcyjny dla przyszłych pracodawców i z pewnością wyróżnisz się z tłumu.

Dzięki studiom inżynierskim w Warszawie na specjalności Budowa i eksploatacja samochodów zdobędziesz niezbędną i kompleksową wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, jak również bezpieczeństwa oraz ekologii w transporcie. Poznasz także najnowsze technologie napraw pojazdów samochodowych oraz współczesne trendy rozwoju motoryzacji, które w przyszłości dadzą Ci jak najlepsze podstawy do pracy zawodowej.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności Budowa i eksploatacja samochodów

Wybierając studia inżynierskie budowa i eksploatacja samochodów wiedzę będziesz zdobywać zarówno w salach wykładowych, jak i profesjonalnych warsztatach. Przedmioty, które znalazły się w planie zajęć, są stale aktualizowane, co wynika ze specyfiki tej dynamicznie rozwijającej się branży, a także z potrzeby dostosowania do ofert i nowych wymagań na rynku pracy. Nowości techniczne wymuszają zmiany w tematyce wykładów, co nas satysfakcjonuje, ponieważ lubimy trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w motoryzacji.  

Przedmioty, które dotychczas zrealizowaliśmy to:

  • budowa samochodów,
  • silniki,
  • nowoczesne środki transportu drogowego,
  • diagnostyka samochodów,
  • mechatronika samochodów,
  • technologia napraw,
  • elektrotechnika i elektronika,
  • automatyka,
  • podstawy eksploatacji technicznej.

Perspektywy po studiach

Po ukończeniu studiów absolwent potrafi w sposób kompletny zarządzać i organizować procesy technologiczne budowy i eksploatacji pojazdów. Program studiów przygotowuje również do projektowania zakładów zaplecza technicznego motoryzacji oraz kierowania pracą tych zakładów, a także projektowania urządzeń diagnostycznych i obsługowo-naprawczych. Jako przyszły inżynier tej specjalności będziesz wiedział także jak przeprowadzać badania i ekspertyzy w zakresie oceny stanu technicznego, trwałości, technologii obsługi technicznej i napraw pojazdów samochodowych oraz rozpoznawania sytuacji wypadkowych.

W przyszłości swoje umiejętności możesz wykorzystać podczas pracy w wielu renomowanych firmach związanych z branżą motoryzacyjną, np. w:

  • biurach projektowo-konstrukcyjnych,
  • firmach transportowych dysponujących flotami samochodów,
  • zakładach wytwórczych urządzeń diagnostycznych,
  • jednostkach badawczych przemysłu motoryzacyjnego,
  • przedsiębiorstwach z zaplecza transportu samochodowego,
  • warsztatach motoryzacyjnych,
  • autoryzowanych stacjach diagnostycznych,
  • stacjach kontroli pojazdów i obsługi technicznej.

Pamiętaj, kończąc studia o specjalności budowa i eksploatacja samochodów będziesz inżynierem i posiądziesz kompleksową wiedzę na temat projektowania samochodów. Będziesz zatem kimś więcej niż mechanikiem samochodowym, Twoje kompetencje pozwolą Ci na wiele więcej. Kto wie, być może to Ty stworzysz polski pojazd, który dorówna sławą najpopularniejszym modelom światowej motoryzacji.

FAQ

Jakie cechy przydadzą się do studiowania na tej specjalności?

Zainteresowanie samochodami to podstawowy wymóg, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz studiować budowę pojazdów. W końcu praca, którą kiedyś będziesz wykonywać, powinna sprawiać Ci  przyjemność. Plan studiów opiera się na inżynierii, więc przedmioty ścisłe i techniczne także powinny być Twoją dobrą stroną.

Z pewnością istotną cechą charakteru jest umiejętność koordynacji zadań, ponieważ w tym zawodzie często pracuje się jednocześnie nad kilkoma projektami lub w obrębie jednego pracuje wiele osób. Inne przydatne cechy to zdolność analitycznego myślenia i umiejętności interpersonalne, ułatwiające nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Im więcej z powyższych cech znajdziesz w sobie, tym łatwiej będzie Ci znaleźć drogę w przyszłej karierze zawodowej.

Jak w przyszłości mogę poszerzać swoją wiedzę?

Pamiętaj, że studia na specjalności Budowa i eksploatacja samochodów to wybór bardzo przyszłościowy. Perspektywy kariery po uzyskaniu tytułu inżyniera dają Ci możliwości kształcenia się na wielu innych kierunkach. Możesz podjąć naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych, które wyspecjalizują Cię w bardzo wąskiej dziedzinie. Dla przykładu: kontynuując naukę na kierunku Zarządzanie, możesz w przyszłości ubiegać się o stanowiska managerskie lub kierownicze w sieciach sprzedaży czołowych importerów samochodów, a także w fabrykach i działach firm produkujących części i komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W jaki jeszcze sposób mogę w przyszłości wykorzystać zdobyte umiejętności?

Oprócz podstawowej działalności związanej z produkcją i opracowywaniem procesów produkcyjnych pojazdów oraz ich części absolwenci tej specjalności znajdą zatrudnienie w wielu instytucjach publicznych i prywatnych, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową lub w laboratoriach testowych i eksperymentalnych. Inżynierowie są także chętnie zatrudniani w zawodach związanych z organizacją i planowaniem systemów transportowych, a także w firmach ubezpieczeniowych i leasingowych.

Jeśli lubisz pisać i robisz to naprawdę dobrze, możesz założyć własnego bloga lub znaleźć zatrudnienie jako dziennikarz motoryzacyjny. Renomowane firmy często potrzebują także kogoś, kto zna się na tej branży i może wykorzystać swoją wiedzę jako specjalista do spraw marketingu.

Przemysł motoryzacyjny to bardzo silny gospodarczo sektor. Absolwenci, którzy dobrze znają język angielski, mogą rozpocząć karierę pracując dla znanych marek samochodowych na całym świecie.  Wiele z nich ma swoje siedziby w Europie i są idealnym punktem kontaktowym dla przyszłych inżynierów. Ponadto wiedza inżynierska jest niezbędna również w wielu innych branżach, np. w lotnictwie lub technologii medycznej. Dobrze przygotowani inżynierowie mogą stale poszerzać swoje umiejętności i odnaleźć zatrudnienie w zawodach z innych gałęzi gospodarki lub stworzyć swój nowy i niepowtarzalny pomysł na biznes.

Jakie są różnice pomiędzy budową i eksploatacją samochodów a Budową i tuningiem samochodów?

Obie specjalności bazują na tych samych podstawach. Niezależnie od tego, którą z tych specjalności wybierzesz, na początku wnikliwie poznasz zasady działania samochodów. Dopiero na podstawie tej wiedzy możliwa będzie specjalizacja. Podczas studiów o specjalności Budowa i tuning samochodów rozwijana jest wiedza dotycząca modyfikacji pojazdów. Poznasz możliwości zwiększania ich osiągnięć, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujesz się natomiast na Budowę i eksploatację samochodów, Twoja edukacja będzie skupiać się na zagadnieniach związanych z wydajnością pojazdów ich użytkowaniem i efektywnością.

 

Dron nad Autodrom Słomczyn - UTH Track Day 2021

UTH Track Day 2021. Relacja z treningu

UTH Racing Team na torze w Słomczynie. Edycja 2021

UTH Racing Team na Torze Biała Podlaska

HYPERFORMANCE - kulisy tuningu aut

Paweł Trela - Back to school

Wydział Inżynieryjny UTH

Spotkanie z praktyką... i autem Pawła Treli

Zajęcia praktyczne na hamowni Unitronic Poland

REKRUTACJA Eliza Kotomska s2

Eliza Kotomska

tel. (22) 262 88 89,

rekrutacja.jagiellonska@uth.edu.pl

Zapisz się!