Tytuł, który uzyskasz: | inżynier na kierunku Informatyka |
Typ studiów i czas trwania: | stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów) |
Programista języka Python – studia inżynierskie
Wrzuć na produkcję swój sukces zawodowy. Pomogą Ci w tym studia inżynierskie o specjalności Programista języka Python realizowane na kierunku Informatyka.
Naucz się programować w języku Python, który obecnie jest numerem jeden, wykorzystywanym do tworzenia gier, budowania serwisów internetowych czy opracowywania mechanizmów machine learning. Jeśli zależy Ci na zdobyciu nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również zaawansowanych umiejętności kodowania, które możesz uzyskać od specjalistów, będzie to specjalność dla Ciebie.
Sprawdź, czego nauczysz się, wybierając studia inżynierskie o specjalności Programista języka Python.
QUIZZ INFORMATYCZNY
weź udział i sprawdź, czy informatyka to kierunek dla Ciebie!
Czego nauczysz się, wybierając specjalność Programista języka Python?
Studia inżynierskie o specjalności Programista języka Python dostępne są w formie stacjonarnej (7 semestrów) lub niestacjonarnej (8 semestrów). Ich program został przygotowany po starannej analizie rynku pracy. Zajęcia skupiają się na najbardziej pożądanych przez rynek narzędziach i technologiach. W ramach studiów nauczysz się między innymi:
- programowania w języku Python na poziomie zaawansowanym,
- poznasz frameworki webowe: Django, Flask,
- poznasz system operacyjny Linux,
- nauczysz się pracy z SQL-ową bazą danych,
- poznasz narzędzia takie jak GIT, Docker i inne.
Studia inżynierskie o specjalności Programista języka Python kształcą kadry, które są pożądane na rynku pracy. Python to obecnie najpopularniejszy język programowania, który w ostatnich latach zdetronizował nawet Javę. O szerokim zakresie jego zastosowania świadczy również to, że język wykorzystywany jest przez gigantów technologicznych jak choćby Google Brains (frameworki TensorFlow, Keras) czy Meta – dawniej Facebook (framework PyTorch).
Pamiętaj również, że specjalność dostępna jest w ramach studiów na kierunku Informatyka, co sprawia, że poza umiejętnościami dotyczącymi programowania zdobędziesz wiele innych cennych kompetencji związanych ze światem IT.
Szerokie spektrum użycia Pythona i jego elastyczność pozwala na dostosowanie przyszłej pracy zawodowej do Twoich zainteresowań. Możesz używać go do tworzenia gier komputerowych, zajmować się przetwarzaniem języka naturalnego rozwijając systemy sztucznej inteligencji czy tworzyć aplikacje i serwisy internetowe. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Podkreślmy więc to jeszcze raz. Studia inżynierskie o specjalności Programista języka Python zapewniają wiedzę i umiejętności, dzięki którym zapewniasz sobie dużą elastyczność pracy w branży IT – wszystko dzięki jego szerokiemu użyciu.
Partnerzy specjalności Programista języka Python
Specjalność realizowana jest na kierunku Informatyka, którego program opracowywany jest w porozumieniu z naszymi partnerami. W UTH ciągle pracujemy nad poszerzaniem listy firm i organizacji, które zapewniają naszym studentom dostęp do najnowszej wiedzy i technologii.
Studiując na specjalności będziesz miał dostęp do programu Microsoft Imagine Premium, który dawniej znany był pod nazwą DreamSpark. Co to oznacza dla Ciebie? Dostęp do specjalistycznego oprogramowania, takiego jak Visual Studio Ultimate, Visio czy serwerów – SQL Server, BizTalk, SharePointServer.
Ponadto nasi studenci pracują na narzędziu Gitlab, które powszechnie wykorzystywane jest przez firmy z sektora IT, choćby przez Sony, IBM, NASA, NVIDIA. Ponadto poznasz rozwiązania jak Jira, Trello, MS Project, Bitbucket. Już podczas edukacji będziesz więc pracował na narzędziach, które wykorzystasz również w przyszłej pracy zawodowej, co daje Ci znaczną przewagę konkurencyjną.
Poza dostępem do najnowszych programów i technologii nasi studenci mają gwarancję realizacji programu, który ściśle odpowiada trendom rynkowym. Wszystko dzięki współpracy z firmami, które na co dzień świadczą usługi z zakresu nowych technologii. Podczas przygotowywania planu studiów informatycznych i jego realizacji współpracujemy z firmami takimi jak Ideo, Gromar, LPE, Doskomp, Bastarts.
Perspektywy po studiach
Twoje perspektywy po ukończeniu specjalności Programista języka Python są bardzo szerokie. Rynek wciąż potrzebuje specjalistów w zakresie programowania. Warto jednak zwrócić uwagę na coś jeszcze. Od pewnego czasu dynamicznie rozwija się dziedzina IT określana mianem Data Science, której elementami są uczenie maszynowe (Machine Learning) czy badania prowadzone nad sztuczną inteligencją. We wszystkich tych dziedzinach numerem jeden jest właśnie język Python. Sprawia to, że wiedza i umiejętność programowania w nim zapewniają szerokie perspektywy zawodowe związane między innymi z tymi dynamicznie rozwijającymi się technologiami.
Absolwenci specjalności Programista języka Python są rozchwytywani na rynku pracy. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim Python jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków programowania, co zapewnia jego powszechne użycie. Znając go, otwierasz sobie drzwi do kariery w szeroko pojętym świecie IT. Jego wykorzystanie jest natomiast szczególnie intensywne w dziedzinach takich jak:
- budowanie serwerów internetowych,
- tworzenie aplikacji biznesowych,
- programowanie gier,
- tworzenie mechanizmów opartych o sztuczną inteligencję,
- Data Science.
Umiejętności z zakresu programowania w tym języku zapewnią Ci więc duże możliwości pracy. Poza światem IT odnajdziesz się również w roli analityka danych, który zajmuje się porządkowaniem informacji płynących z aktywności użytkowników sieci i konkretnych witryn internetowych oraz wyciąganiem wniosków na tej podstawie.
Jest to więc kierunek kariery, który możesz spersonalizować w oparciu o swoje zainteresowania i ambicje.
Pythonowe moce - Twoje narzędzie do perspektyw zawodowych
Wpisz swoje zainteresowania i sprawdź, kim możesz zostać po studiach na specjalności: Programista języka Python.
FAQ
Dlaczego warto uczyć się języka Python, a nie innego?
Każdy z języków programowania ma swoją specyfikę i właściwe mu zastosowanie. Na rynku dostępnych jest wiele języków, które cechują się różną popularnością i powszechnością. Najlepiej edukację rozpocząć do tych, które są szeroko wykorzystywane w świcie IT i mają przed sobą perspektywę dalszego rozwoju. Właśnie takim językiem jest Python. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania o bardzo szerokim zastosowaniu. W branży Data Science i machine learning jest on natomiast niekwestionowanym liderem. Z uwagi na to, że wiele firm właśnie jego używa do tworzenia aplikacji webowych, gier komputerowych czy obsługi serwerów, wiedza z tego zakresu zapewnia Ci duże możliwości zatrudniania i rozwoju.
Co powinienem umieć przed rozpoczęciem studiów na specjalności Programista języka Python?
Program naszych studiów zorganizowany jest w ten sposób, aby wprowadzić Cię w świat programowania od podstaw. Stąd też wymagany jest przede wszystkim zapał i gotowość do poznania tego fascynującego świata. Ułatwi Ci to z pewnością nauka od praktyków, którzy zza kuli zaprezentują Ci zasady działania języka i jego zastosowanie na konkretnych projektach.
Inną kwestią są predyspozycje, które ułatwiają przyswajanie tego typu wiedzy. Jak w przypadku każdych studiów związanych z programowaniem, musisz przygotować się na dużą ilość logicznego myślenia, matematyki, analitycznego podejścia. Jeśli do tej pory nie miałeś z tym problemów, odnajdziesz się na naszych studiach bez trudu. Ewentualne braki będziesz mógł uzupełnić na zajęciach wyrównawczych.
Czy na studiach poznam tylko ten język?
Nie, studia o specjalności Programista języka Python prowadzone są na kierunku Informatyka, którego program jest znacznie szerszy. Wśród zagadnień, z którymi się zapoznasz są między innymi projektowanie i obsługa baz danych, konfiguracja sieci, grafika komputerowa. Dzięki specjalności zdobędziesz zaawansowane umiejętności w programowaniu określonym językiem, ale poza tym będziesz miał również szeroką wiedzę na temat ogólnie wykorzystywanych technologii w świecie IT. Szerzej o programie studiów na tym kierunku, możesz przeczytać tutaj.
Sieć internetowa stale dąży do standaryzacji nowoczesnych technologii internetowych w celu osiągnięcia maksymalnej użyteczności i dostępności stron internetowych dla użytkowników. Coraz wyższe wymagania stawiane aplikacjom internetowym powodują, że zbliżają się one zwłaszcza w obszarze interfejsu do klasycznych programów. Podczas studiów na UTH w Warszawie będziesz mieć kontakt z najnowszą technologią i aplikacjami internetowymi. Zapotrzebowanie na rynku pracy jest ogromne, na dodatek rynek ten wcale się nie nasyca. Jako przyszły inżynier możesz pracować w zawodzie, ale także możesz nauczać nowych systemów jako specjalista zatrudniony w przedsiębiorstwach lub na uczelniach. Dzięki studiom na UTH staniesz się wykwalifikowanym inżynierem, który znajdzie zatrudnienie w każdej branży, w której wykorzystywane są nowe technologie.