Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Do dnia 30.04.2025 trwają Indywidualne Dni Otwarte UTH

Tytuł, który uzyskasz: inżynier na kierunku budownictwo
Typ studiów i czas trwania: stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)

Studia na kierunku budownictwo

Chcesz zbudować swoją karierę zawodową? Marzy Ci się edukacja, która scementuje Twoją karierę? Mamy coś dla Ciebie! Studia inżynierskie budownictwo przygotują Cię do wyzwań zawodowych lub dalszej nauki. Wybierając kierunek budownictwo na UTH nie spotkasz fuszerki, ale poznasz nowoczesne metody projektowania i zarządzania procesami budowlanymi. Będziesz uczyć się projektowania, wykonawstwa, remontów i eksploatacji obiektów budowlanych. Zdobędziesz tytuł zawodowy inżyniera i sam zdecydujesz, czy rozpoczniesz pracę, czy będziesz kontynuować naukę na studiach magisterskich. Jednym słowem – zdobędziesz kompleksową wiedzę, która pozwala na budowanie kariery zawodowej.

Dlaczego warto studiować na kierunku budownictwo?

Kierunek budownictwo prowadzimy z myślą o kształceniu przygotowującym do pojęcia pracy tuż po ukończeniu studiów. Jako absolwent zostaniesz wyposażony w umiejętności pozwalające bez trudu odnaleźć się na rynku, którego dynamika zostaje uwzględniona w programie nauczania naszej uczelni.

Budownictwo studia inżynierskie na UTH to przede wszystkim:

  • Wiedza połączona z praktyką i rozwojem – możliwość skorzystania z płatnych staży zawodowych w ramach obowiązkowych praktyk studenckich.
  • Dostęp do laboratoriów komputerowych z najnowszym oprogramowaniem inżynierskim wraz z opcją uzyskania studenckich wersji do samodzielnego poznawania programów. Jako student budownictwa będziesz pracować między innymi na: FreeMat 4.2, MatLab R2015a 64b, ArCADia Konstruktor 6.5, Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2020, AutoCad i wielu innych programach, do których otrzymasz dostęp.
  • Uczestnictwo w projektach podnoszących kompetencje, a organizowanych przez Dział Współpracy UTH, np. zastosowanie BIM w budownictwie, scanning obiektów budowlanych, warsztaty obliczeniowe.
  • Wgląd w problematykę najnowszych inwestycji budowlanych z obszaru Warszawy, w tym wycieczki techniczne, spotkania projektowe i bezpośredni dialog z kadrą techniczną pracującą na budowach.

Dla szczególnie ambitnych studentów nasza uczelnia oferuje również możliwość dołączenia do Koła naukowego Budownictwa. Jako członek koła będziesz mieć możliwość uczestnictwa w znaczących wydarzeniach branżowych takich jak specjalistyczne targi budowlane, konferencje naukowe, prezentacje technologii wykorzystywanych w budownictwie i wiele więcej. To jednak nie wszystko. Studenci zrzeszeni w kole naukowym regularnie przeprowadzają wizyty studyjne na budowach, gdzie mogą wymieniać doświadczenie z inżynierami o znaczącym dorobku zawodowym. Ponadto prowadzone są warsztaty doskonalące rysunek i wiele więcej.

Partnerzy kierunku Budownictwo

Kierunek budownictwo na UTH realizujemy wraz z instytucjami partnerskimi, którymi są: Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego Sp. z.o.o., Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Współpraca pozwala na przepływ wiedzy i do świadczenia pomiędzy uczelnią i partnerami, co bezpośrednio prowadzi do poniesienia kompetencji zawodowych naszych studentów. Co więcej, współpraca sprawia, że część wykładowców na kierunku budownictwo to doświadczeni praktycy, którzy zapoznają studentów z konkretnymi rozwiązaniami i przypadkami realizowanymi w czasie swojej kariery.

Znaczna część wykładowców przedmiotów praktycznych na kierunku budownictwo jest aktywna zawodowo w swoich dziedzinach. Wykładowcy przedmiotów teoretycznych są pracownikami uznanych uczelni technicznych. Z kolei specjaliści wykładający praktyczne przedmioty są członkami Izby Inżynierów Budownictwa. Posiadają także odpowiednie uprawnienia budowlane, a nawet tytuły rzeczoznawców Izby w swoich dziedzinach. Kierunek budownictwo realizowany jest przy współpracy z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie oraz Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych, a pracownicy IBDiM prowadzą zajęcia. Instytut Badawczy Dróg i Mostów jest jednostką naukową, nad którą nadzór pełni Minister Infrastruktury. Działalność Instytutu Badawczego dotyczy m.in. badań naukowych z zakresu budowy i utrzymania obiektów komunikacyjnych. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie jest jednostką badawczą i wdrożeniową. Studiowanie na UTH obejmuje możliwość pracy w laboratoriach akredytowanych instytutów.

  

Studia inżynierskie budownictwo

Studia inżynierskie z budownictwa dostępne są w dwóch wariantach: stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia stacjonarne inżynierskie trwają 7 semestrów, a studia niestacjonarne 8 semestrów. Studiowanie może odbywać się za granicą w ramach programu Erasmus. Na kierunku budownictwo oferujemy trzy specjalności, które pozwalają Ci już podczas edukacji ukierunkować swój rozwój pod kątem zawodowym:

Budownictwo ogólne to specjalność przeznaczona dla osób, które chcą w przyszłości projektować budynki i nadzorować przebieg ich powstawania. Jako student tej specjalności otrzymasz kompleksową wiedzę z tej dziedziny, sporą dozę umiejętności podczas praktyk i zajęć z przedstawicielami branży. Natomiast budownictwo I stopnia o specjalności Budownictwo drogowe to kierunek studiów, na którym nie tylko poznasz tajniki projektowania, budowy i remontów wszystkich rodzajów dróg, ale również będziesz mieć wiedzę dotyczącą ich eksploatacji, utrzymania i projektowania niezbędnej infrastruktury. Natomiast trzecia oferowana przez nas specjalność - Budownictwo kolejowe pozwoli Ci zdobyć wiedzę z zakresu projektowania, budowy, remontów, modernizacji, utrzymania i eksploatacji oraz diagnozowania stanu technicznego obiektów kolejowych, do których należą między innymi: linie kolejowe, stacje, węzły kolejowe i budowle inżynieryjne.

Perspektywy po studiach

Inwestycje budowlane i drogowe są nieodłączną częścią planów gospodarczych na poziomie krajowym i regionalnym Projektowanie, nadzór nad pracami i utrzymanie dotyczy wszystkich dróg, w tym autostrad, dróg ekspresowych, lokalnych czy obwodnic. Nie dziwi więc fakt, że rynek wciąż poszukuje nowych specjalistów z zakresu budownictwa. Inżynier budownictwa zarządza procesem budowlanym na każdym jego etapie, a rozległa wiedza daje dobry start do kariery w wielu branżach.

Jako inżynier budownictwa możesz pracować zarówno w firmach państwowych, jak i prywatnych. Studia budowlane umożliwiają zatrudnienie w biurach projektów, przedsiębiorstwach budowlanych i remontowych czy administracji, również na szczeblu samorządowym. Po zakończeniu edukacji będziesz mógł także pracować w nadzorze budowlanym. Co więcej, student kończący edukację zyskuje wiedzę pozwalającą mu na prowadzenie własnej firmy budowlanej.

Ukończenie kierunku budownictwo jest równoznaczne z nabyciem kompetencji umożliwiających nadzór nad każdym z etapów budowania. Jako absolwent będziesz obeznany w technicznych i organizacyjnych aspektach branży budowlanej. Posiądziesz wiedzę z zakresu projektowania obiektów budowlanych. Poznasz również metody i techniki organizowania, planowania i realizacji prac budowlanych, co zapewni Ci szerokie możliwości zawodowe. Otrzymanie dyplomu inżyniera na jednej z naszych specjalności ułatwia uzyskanie uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji zawodowych w budownictwie.

FAQ

Zapisz się!