Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Erasmus+

Warunki przyznania dofinansowania dla wyjazdów osób z mniejszymi szansami (znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz osób z orzeczoną niepełnosprawnością) zakwalifikowanych na wyjazd w programie Erasmus+

W najbliższym semestrze, po raz kolejny,  zarówno „wsparcie indywidualne” jak i dodatkowe środki przyznane w związku trudną sytuacją materialną lub z niepełnosprawnością studentów/absolwentów wyjeżdżających na studia lub praktykę oraz niepełnosprawnością pracowników wyjeżdżających w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych lub w celach szkoleniowych, będą przyznawane ze środków programu Erasmus+.

Dofinansowanie w formie dopłaty uzupełniającej do stawki wsparcia indywidualnego wynosi 250 EUR/miesiąc.

Dofinansowanie w formie dopłaty uzupełniającej może być przyznane:

1. Studentom/absolwentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wyjeżdżającym na studia/praktykę:

Przynależność do tej grupy wynika z zakwalifikowania studenta przez uczelnię macierzystą do grona studentów otrzymujących stypendium socjalne. Termin obowiązywania danego uprawnienia określa uczelnia.

2. Studentom/absolwentom z niepełnosprawnościami wyjeżdżającym na studia/praktykę:

Do tej grupy docelowej projektu należą osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Dopłata uzupełniająca przyznawana jest przez uczelnię w ramach kwoty dofinansowania, którą dysponuje na podstawie umowy finansowej podpisanej z Narodową Agencją (NA) na realizację działań.

Dofinansowanie w formie kosztów rzeczywistych

Są to dodatkowe środki na pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z niepełnosprawnością, bez których realizacja wyjazdu nie byłaby możliwa oraz które nie są zapewnione przez uczelnię/instytucję przyjmującą lub nie są finansowane z innych źródeł.

Dofinansowanie w formie kosztów rzeczywistych (kwota dodatkowa do stawek ryczałtowych obliczonych zgodnie z okresem pobytu stypendialnego) może być przyznane:

1. Studentom/absolwentom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wyjeżdżającym na studia/praktykę;

2. Pracownikom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wyjeżdżającym w celu prowadzenia zajęć na uczelni partnerskiej/w celach szkoleniowych.

Kwota przyznana na wydatki bezpośrednio związane z niepełnosprawnością będzie rozliczana jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w postaci dowodów finansowych. Koszty powinny być dostosowane do realnych potrzeb związanych z typem niepełnosprawności i realnie oszacowane.