Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UTH
Prowadzenie własnej firmy wymaga określonych umiejętności organizacyjnych, a przede wszystkim zasobów wiedzy. Dla początkujących przedsiębiorców stanowi to wyzwanie, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UTH.
AIP UTH to miejsce, w którym studenci i absolwenci mogą korzystać z bezpłatnych biznesowych usług doradczych i podwyższać swoje kompetencje przedsiębiorcze podczas licznych szkoleń i warsztatów.
Celem AIP UTH jest:
- promowanie i wspieranie przedsiębiorczości studentów i absolwentów UTH w okresie do jednego roku od ukończenia studiów, którzy zamierzają prowadzić lub prowadzą działalność gospodarczą we wszelkich, prawem dozwolonych formach pod warunkiem, że jest to ich pierwsza działalność gospodarcza,
- efektywne wykorzystanie potencjału intelektualnego i technologicznego Uczelni,
- aktywizacja społeczności akademickiej do podejmowania działalności gospodarczej oraz działalność informacyjno-promocyjnej w zakresie rozwoju przedsiębiorczości,
- bezpłatne indywidualne doradztwo, mające charakter informacyjny, dla studentów w obszarze: finansowania, zarządzania, rachunkowości oraz prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w pierwszym okresie funkcjonowania firmy,
- udział w organizowanych przez AIP UTH seminariach, szkoleniach, warsztatach itp.,
- pozyskiwanie funduszy wspierających działalność AIP UTH,
- współpraca i wymiana informacji z akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości w innych uczelniach.
Oferta inkubatora obejmować będzie:
- Indywidualne doradztwo biznesowe:
- Finansowanie działalności gospodarczej
- Prawne aspekty działalności gospodarczej
- Marketing i PR
- Aspekty podatkowe prowadzonej działalności
- Szkolenia zamknięte
- Inspiracyjne spotkania z praktykami – wykłady otwarte
- Bank wiedzy - dostęp do bezpłatnych kursów online
- Miejsce, w którym studenci i absolwenci będą mogli znaleźć informacje, tutoriale i szkolenia on-line w obszarach, w których potrzebują wsparcia, np.: Kurs: MŚP na rynku kapitałowym - Akademia PARP
Opiekunem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest dr Krzysztof Konopka, Kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości oraz Opiekun Naukowy Koła Naukowego CASH FLOW.
Ekspertami AIP UTH będą praktycy biznesu udzielający fachowego wsparcia w obszarach, w których student lub absolwent potrzebuje.
Świadczenie usług doradczych przez ekspertów odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i on-line, po uprzednim zgłoszeniu się studenta bądź absolwenta UTH poprzez adres e-mail zamieszczony poniżej.
Aktualności
Uprzejmie informujemy, że dnia 6 marca 2024 r. odbyło się spotkanie inauguracyjne Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UTH.
Członkowie AIP mieli możliwość spotkania się z panem Rafałem Kolaszyńskim, Warszawskim restauratorem i doradcą inwestycyjnym. Spotkanie odbyło się w Bistro 32, jednej z restauracji prowadzonych przez Pana Rafała. Dla uczestników spotkania gospodarz wygłosił prelekcję pod hasłem: „ I Ty możesz wszystko!”.
Pan Rafał opowiedział o swoich początkach w biznesie hotelarskim i restauracyjnym. Jednocześnie przybliżył okres transformacji z gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki wolnorynkowej w Polsce i wskazał jakie zmiany przyniosła ona przedsiębiorcom.
W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zaprezentować swoje plany biznesowe lub opowiedzieć o własnym biznesie. Pan Rafał bardzo chętnie podzielił się z nimi swoją wiedzą biznesową. Udzielił wielu cennych wskazówek jak otworzyć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, jak wykorzystać swoje mocne strony, a na co uważać przy prowadzeniu firmy. Również Pan dr Krzysztof Konopka - Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, służył radami merytorycznymi z zakresu prawa i księgowości.
Ogromnie dziękujemy Panu Dyrektorowi oraz Panu Rafałowi Kolaszyńskiemu za organizację spotkania, gościnę, wspaniałą atmosferę, przepyszny poczęstunek i za ogrom bezcennej wiedzy oraz ciekawych pomysłów!
Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
- zalety oraz wady franczyzy jako formy działalności gospodarczej;
- możliwe formy prowadzenia tego rodzaju działalności;
- obszary współpracy oraz niezależności franczyzobiorcy;
- praktyczne zastosowanie franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej.
W dniu 5.06.2024 r. odbyła się kolejna wizyta studyjna członków Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UTH oraz Koła naukowego UTH - CASH FLOW. Studenci UTH wraz z doktorem Krzysztofem Konopką, odwiedzili Sąd Najwyższy w Warszawie. Podczas zwiedzania dowiedzieli się wielu ciekawostek o historii, architekturze i strukturze organizacyjnej Sądu. Mieli także wyjątkową okazję zwiedzenia Sali im. Stanisława Dąbrowskiego, Pierwszego Prezesa Sadu Najwyższego w latach 2010 - 2014 i uczestniczenia w procesie karnym. Udział w rozprawie karnej o zabójstwo jest czymś wyjątkowym, dlatego nasi studenci z zafascynowaniem uczestniczyli w tym wydarzeniu. Interesującym punktem wizyty studyjnej była prelekcja prof. dr. hab. Pawła Czubika - Sędziego Sądu Najwyższego, który przedstawił instytucję skargi kasacyjnej i z serdecznym uśmiechem opowiedział o pracy sędziego. Dodatkowo studenci w czasie zwiedzania poznali wielu otwartych i życzliwych pracowników Sądu Najwyższego, z którymi prowadzili rozmowy oraz uzyskali wiele informacji dotyczących działania tej instytucji. Reprezentanci UTH mieli również okazję zobaczenia zachwycającej panoramy Warszawy z ogrodu na dachu gmachu Sądu Najwyższego.
W dniu 23.04.2024 odbyło się spotkanie z doktorem Mariuszem Gorustowiczem, kierownikiem Katedry Zarządzania w Uczelni Techniczno-Handlowej. Pan Doktor opowiedział słuchaczom na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz o źródłach pozyskiwania środków na otwarcie własnej firmy. Podczas spotkania uczestnicy pozyskali wiele ciekawych informacji jak zacząć własny biznes oraz skąd pozyskać dofinansowanie na start. Wszystkim słuchaczom dziękujemy za liczny udział w spotkaniu, A Panu Doktorowi za bardzo ciekawy wykład i przekazaną wiedzę.
Kontakt
Nasi eksperci:
Krzysztof Konopka – Biegły Sądowy przy Sądzie Okręgowym w Częstochowie, Warszawie, Łomży i Ostrołęce z zakresu kryminalistycznego badania dokumentów i pisma ręcznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Biegłych Sądowych, członek International Police Association, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Stowarzyszenia Komendantów Policji Polskiej, Ekspert PTEiBS, konsultant naukowy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie oraz wykładowca akademicki Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej i Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Główny księgowy jednostki budżetowej m.st. Warszawy i Ekspert podatkowy. Autor licznych publikacji i artykułów z zakresu prawa, bezpieczeństwa, kryminalistyki oraz ekonomii.
Zakres tematyczny usług doradczych:
- opracowanie dokumentów rejestrowych (statut, regulamin),
- doradztwo podatkowe (PIT, PCC, podatki i opłaty lokalne),
- rozliczenia z Urzędami,
- formułowanie strategii działania,
- budowanie pozycji finansowej na rynku,
- analiza działań marketingowych.