Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UTH

Prowadzenie własnej firmy wymaga określonych umiejętności organizacyjnych, a przede wszystkim zasobów wiedzy. Dla początkujących przedsiębiorców stanowi to wyzwanie, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UTH.

AIP UTH to miejsce, w którym studenci i absolwenci mogą korzystać z bezpłatnych biznesowych usług doradczych i podwyższać swoje kompetencje przedsiębiorcze podczas licznych szkoleń i warsztatów.

Celem AIP UTH jest:

  1. promowanie i wspieranie przedsiębiorczości studentów i absolwentów UTH w okresie do jednego roku od ukończenia studiów, którzy zamierzają prowadzić lub prowadzą działalność gospodarczą we wszelkich, prawem dozwolonych formach pod warunkiem, że jest to ich pierwsza działalność gospodarcza,
  2. efektywne wykorzystanie potencjału intelektualnego i technologicznego Uczelni,
  3. aktywizacja społeczności akademickiej do podejmowania działalności gospodarczej oraz działalność informacyjno-promocyjnej w zakresie rozwoju przedsiębiorczości,
  4. bezpłatne indywidualne doradztwo, mające charakter informacyjny, dla studentów w obszarze: finansowania, zarządzania, rachunkowości oraz prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w pierwszym okresie funkcjonowania firmy,
  5. udział w organizowanych przez AIP UTH seminariach, szkoleniach, warsztatach itp.,
  6. pozyskiwanie funduszy wspierających działalność AIP UTH,
  7. współpraca i wymiana informacji z akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości w innych uczelniach.

Oferta inkubatora obejmować będzie:

  1. Indywidualne doradztwo biznesowe:
    • Finansowanie działalności gospodarczej
    • Prawne aspekty działalności gospodarczej
    • Marketing i PR
    • Aspekty podatkowe prowadzonej działalności
  2. Szkolenia zamknięte
  3. Inspiracyjne spotkania z praktykami – wykłady otwarte
  4. Bank wiedzy - dostęp do bezpłatnych kursów online

Opiekunem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest dr Krzysztof Konopka, Kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości oraz Opiekun Naukowy Koła Naukowego CASH FLOW.

Ekspertami AIP UTH będą praktycy biznesu udzielający fachowego wsparcia w obszarach, w których student lub absolwent potrzebuje.

Świadczenie usług doradczych przez ekspertów odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i on-line, po uprzednim zgłoszeniu się studenta bądź absolwenta UTH poprzez adres e-mail zamieszczony poniżej.

Aktualności

Spotkanie inauguracyjne Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UTH

Uprzejmie informujemy, że dnia 6 marca 2024 r. odbyło się spotkanie inauguracyjne Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UTH.

Członkowie AIP mieli możliwość spotkania się z panem Rafałem Kolaszyńskim, Warszawskim restauratorem i doradcą inwestycyjnym. Spotkanie odbyło się w Bistro 32, jednej z restauracji prowadzonych przez Pana Rafała. Dla uczestników spotkania gospodarz wygłosił prelekcję pod hasłem: „ I Ty możesz wszystko!”.

Pan Rafał opowiedział o swoich początkach w biznesie hotelarskim i restauracyjnym. Jednocześnie przybliżył okres transformacji z gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki wolnorynkowej w Polsce i wskazał jakie zmiany przyniosła ona przedsiębiorcom.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zaprezentować swoje plany biznesowe lub opowiedzieć o własnym biznesie. Pan Rafał bardzo chętnie podzielił się z nimi swoją wiedzą biznesową. Udzielił wielu cennych wskazówek jak otworzyć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, jak wykorzystać swoje mocne strony, a na co uważać przy prowadzeniu firmy. Również Pan dr Krzysztof Konopka - Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, służył radami merytorycznymi z zakresu prawa i księgowości.

Ogromnie dziękujemy Panu Dyrektorowi oraz Panu Rafałowi Kolaszyńskiemu za organizację spotkania, gościnę, wspaniałą atmosferę, przepyszny poczęstunek i za ogrom bezcennej wiedzy oraz ciekawych pomysłów!

Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

Konferencja dla studentów kierunków BW i FiR, członków Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz koła naukowego "Cash Flow"
W dniu 24.04.2024 na kampusie UTH przy ul. Jutrzenki odbyła się konferencja dla studentów kierunków Bezpieczeństwo wewnętrzne i Finanse i rachunkowość, członków Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz koła naukowego "Cash Flow".
 
Spotkanie rozpoczęła Pani mgr Katarzyna Stradowska - Zastępca Naczelnika Wydziału Ubezpieczeń i Składek, która poprowadziła wykład "Ubezpieczenia społeczne dla młodego przedsiębiorcy, wybór czy obowiązek", podczas którego opowiedziała nam o historii ZUS-u, działalności niezarejestrowanej i dała cenne wskazówki dotyczące rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dla młodych przedsiębiorców. Dowiedzieliśmy się również o umowach cywilnoprawnych, umowie o pracę oraz możliwościach ubezpieczenia dla studentów.
Na kampusie pojawiło się także stoisko z gadżetami upamiętniającymi 90-lecie ZUS-u.
 
Drugą prelekcję poprowadził doktor Mariusz Filipek, pełnomocnik Ministra Rozwoju i Technologii ds. deregulacji i dialogu gospodarczego. Pan doktor opowiedział o procesach legislacyjnych, odpowiedzialności społecznej, opiekuńczości państwa oraz pracy w ministerstwie.
 
Po wykładach prelegenci odpowiedzieli na pytania studentów oraz profesorów.
 
Dziękujemy wszystkim słuchaczom za uczestnictwo a naszym prelegentom: Pani Katarzynie Stradowskiej oraz Panu doktorowi Mariuszowi Filipkowi za przekazaną wiedzę.
"Franczyza jako forma prowadzenia działalności gospodarczej" - spotkanie z dr Marią Andrzejak
W dniu 16.04.2024 odbyło się spotkanie z dr Marią Andrzejak pod hasłem: "Franczyza jako forma prowadzenia działalności gospodarczej", w którym mieli przyjemność uczestniczyć członkowie naszego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Spotkanie obfitowało w fachową wiedzę oraz dało uczestnikom wiele cennych informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się między innymi z zagadnieniami:
  • zalety oraz wady franczyzy jako formy działalności gospodarczej;
  • możliwe formy prowadzenia tego rodzaju działalności;
  • obszary współpracy oraz niezależności franczyzobiorcy;
  • praktyczne zastosowanie franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Słuchacze mieli okazję otrzymać duża dawkę fachowej wiedzy w nowym obszarze działalności, a po spotkaniu mogli zadać pytania i usłyszeć odpowiedź eksperta w osobie dr Marii Andrzejak na wszelkie wątpliwości.
 
Zachęcamy do udziału w spotkaniach oraz czynnego zaangażowania w działanie w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości - Ty też możesz budować swoją przyszłość w towarzystwie ekspertów!
 
Natomiast Pani prelegent serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.
Wizyta w Sądzie Najwyższym

W dniu 5.06.2024 r. odbyła się kolejna wizyta studyjna członków Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UTH oraz Koła naukowego UTH - CASH FLOW. Studenci UTH wraz z doktorem Krzysztofem Konopką, odwiedzili Sąd Najwyższy w Warszawie. Podczas zwiedzania dowiedzieli się wielu ciekawostek o historii, architekturze i strukturze organizacyjnej Sądu. Mieli także wyjątkową okazję zwiedzenia Sali im. Stanisława Dąbrowskiego, Pierwszego Prezesa Sadu Najwyższego w latach 2010 - 2014 i uczestniczenia w procesie karnym. Udział w rozprawie karnej o zabójstwo jest czymś wyjątkowym, dlatego nasi studenci z zafascynowaniem uczestniczyli w tym wydarzeniu. Interesującym punktem wizyty studyjnej była prelekcja prof. dr. hab. Pawła Czubika - Sędziego Sądu Najwyższego, który przedstawił instytucję skargi kasacyjnej i z serdecznym uśmiechem opowiedział o pracy sędziego. Dodatkowo studenci w czasie zwiedzania poznali wielu otwartych i życzliwych pracowników Sądu Najwyższego, z którymi prowadzili rozmowy oraz uzyskali wiele informacji dotyczących działania tej instytucji. Reprezentanci UTH mieli również okazję zobaczenia zachwycającej panoramy Warszawy z ogrodu na dachu gmachu Sądu Najwyższego.

Spotkanie z dr. Mariuszem Gorustowiczem

W dniu 23.04.2024 odbyło się spotkanie z doktorem Mariuszem Gorustowiczem, kierownikiem Katedry Zarządzania w Uczelni Techniczno-Handlowej. Pan Doktor opowiedział słuchaczom na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz o źródłach pozyskiwania środków na otwarcie własnej firmy. Podczas spotkania uczestnicy pozyskali wiele ciekawych informacji jak zacząć własny biznes oraz skąd pozyskać dofinansowanie na start. Wszystkim słuchaczom dziękujemy za liczny udział w spotkaniu, A Panu Doktorowi za bardzo ciekawy wykład i przekazaną wiedzę.

Nasi eksperci:

Krzysztof Konopka

Krzysztof Konopka – Biegły Sądowy przy Sądzie Okręgowym w Częstochowie, Warszawie, Łomży i Ostrołęce z zakresu kryminalistycznego badania dokumentów i pisma ręcznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Biegłych Sądowych, członek International Police Association, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Stowarzyszenia Komendantów Policji Polskiej, Ekspert PTEiBS, konsultant naukowy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie oraz wykładowca akademicki Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej i Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Główny księgowy jednostki budżetowej m.st. Warszawy i Ekspert podatkowy. Autor licznych publikacji i artykułów z zakresu prawa, bezpieczeństwa, kryminalistyki oraz ekonomii.

Zakres tematyczny usług doradczych:

  1. opracowanie dokumentów rejestrowych (statut, regulamin),
  2. doradztwo podatkowe (PIT, PCC, podatki i opłaty lokalne),
  3. rozliczenia z Urzędami,
  4. formułowanie strategii działania,
  5. budowanie pozycji finansowej na rynku,
  6. analiza działań marketingowych.