Wielowymiarowość cyberbezpieczeństwa. Relacja z konferencji naukowej UTH
W dniach 24-26 kwietnia 2024 r. w Hotelu Holiday Inn Resort w Józefowie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja „The multidimensionality of cybersecurity”, organizowana przez Uczelnię Techniczno-Handlową im. H. Chodkowskiej. Głównym założeniem, które przyświecało trzydniowemu wydarzeniu była dyskusja na temat społecznych, politycznych, technicznych i prawnych problemów odnoszących się do szeroko rozumianego bezpieczeństwa na płaszczyźnie cyber.
Konferencję otworzyła JM Rektor Uczelni Techniczno-Handlowej, dr Justyna Żylińska, która w imieniu Władz Uczelni powitała zebranych na sali gości. Kolejnym punktem uroczystego otwarcia był wykład inauguracyjny Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji dr. Krzysztofa Gawkowskiego na temat „Cyberbezpieczeństwa Polski u progu nowych zagrożeń hybrydowych”.
W swoim przemówieniu Wicepremier poruszył między innymi temat bezpieczeństwa obywateli w kontekście ilości danych, które zbieramy i przetwarzamy każdego dnia oraz odpowiedzialności państwa za cyberbezpieczeństwo.
Skierował do zebranych słowa:
Potrzeba nam regulacji, które będą dawały tę odpowiedzialność. Potrzeba nam regulacji w świecie, który dysponuje naszymi danymi, bo te dane oddaliśmy światu cyfrowemu, często nie wiedząc, co mogą zrobić i ile mogą nas kosztować.
Po wystąpieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji na ręce Pani Rektor został przekazany list Krzysztofa Hetmana, Ministra Rozwoju i Technologii. W imieniu Pana Hetmana list odczytał dr Mariusz Filipek, pełnomocnik ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego.
Następnie zebrani na sali goście oraz widzowie online wzięli udział w pierwszym panelu dyskusyjnym, który dotyczył publiczno-prywatnego, administracyjnego i transgranicznego wymiaru cyberbezpieczeństwa. Treści prezentowane przez prelegentów poddały analizie m.in. wyzwania i zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni z uwzględnieniem form cyberprzestępczości i podejmowanych działań wykrywczych.
Po zakończeniu prelekcji uczestnicy konferencji udali się na uroczystą kolację, podczas której mieli okazję wymienić się refleksjami na temat poruszanych zagadnień dotyczących wielowymiarowości cyberbezpieczeństwa.
W czwartek, 25 kwietnia, podczas drugiego dnia Konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne poświęcone:
- społecznemu wymiarowi cyberbezpieczeństwa,
- prawnemu aspektowi cyberbezpieczeństwa,
- transgranicznemu wymiarowi cyberbezpieczeństwa.
Ostatni panel zaprezentowany podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej dotyczył cyberbezpieczeństwa w Europie. Poruszono na nim kwestie związane z cyberbezpieczeństwem krajów Europy Środkowej i Wschodniej w perspektywie filozoficznej, politycznej i wojskowej.
Trzydniowe wydarzenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie cyberbezpieczeństwa w międzynarodowym gronie gości i prelegentów z Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch, Austrii oraz USA. Mamy nadzieję, że spotkanie w Józefowie będzie stanowiło wstęp do pogłębionych rozważań nad istotą szans, wyzwań, ryzyk i zagrożeń dla człowieka w cyberświecie.
Serdecznie dziękujemy za udział!
Dziękujemy również Wiceprezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Cyfryzacji dr. Krzysztofowi Gawkowskiemu oraz Wicepremierowi, Ministrowi Obrony Narodowej Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za objęcie wydarzenia patronatem honorowym, a także naszym patronom medialnym: CyberDefence24, Fundacji Instytut Cyberbezpieczeństwa, Wydawnictwu Naukowemu Silva Rerum, Security Magazine.
Konferencja jest finansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Doskonała Nauka II