"Rzeczpospolita Polska w NATO i Unii Europejskiej". Premiera monografii

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się monografia naukowa "Rzeczpospolita Polska w NATO i Unii Europejskiej. Wydanie rocznicowe" od redakcją naukową dr. Zbigniewa Nowaka. Publikacja stanowi zbiór 10 artykułów naukowych przedstawicieli kadry naukowo-badawczej Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie oraz przedstawicieli innych uczelni wyższych.

Słowa wstępu do publikacji przygotowali generałowie Jarosław Mika oraz Philip M. Breedlove. Recenzję wydawniczą sporządził dr hab. Stefan Korycki, prof. UTH. W ramach publikacji omawiane są wybrane zagadnienia wynikające z przynależności Rzeczypospolitej Polskiej do NATO oraz Unii Europejskiej, istotne z perspektywy 2024 roku, jak m.in. kwestie systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP na rok 2024, NATO i UE wobec zagrożeń hybrydowych, zmiany w procesie kształtowania bezpieczeństwa Polski po 1989 roku, rola Żandarmerii Wojskowej w systemie bezpieczeństwa państwa, ekonomiczny wymiar udziału Rzeczypospolitej Polskiej w Sojuszu Północnoatlantyckim, czy kwestie odnoszące się do procesów społecznych - migracji, kryzysów finansowych.

Publikacja zawiera unikatowe wywiady z trzema Prezydentami RP - Lechem Wałęsą, Aleksandrem Kwaśniewskim oraz Bronisławem Komorowskim, jak również wywiad z Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Ministerstwo Obrony Narodowej.

Monografia naukowa "Rzeczpospolita Polska w NATO i Unii Europejskiej. Wydanie rocznicowe" została objęta patronatem honorowym Instytutu Bronisława Komorowskiego.

Najnowsza publikacja naszego wykładowcy dostępna jest w Bibliotece Naukowej UTH.