Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Konferencja „Prawo i zarządzanie w systemie oświaty" 2025 w UTH

ZAPROSZENIE NA XVI OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ
PRAWO I ZARZĄDZANIE W SYSTEMIE OŚWIATY”

Władze Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej mają zaszczyt zaprosić na XVI konferencję poświęconą problematyce prawa i zarządzania w systemie oświaty, która odbędzie się 10 marca 2025 r., o godzinie 9:30 w siedzibie Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie (ul. Jutrzenki 135, 02-231 Warszawa).

Na konferencję zapraszamy dyrektorów, pedagogów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najbardziej aktualnych i istotnych informacji nie tylko z zakresu zarządzania placówką oświatową, lecz także z zakresu prawa, bezpieczeństwa i kompetencji miękkich.

Podczas Konferencji będą omawiane następujące zagadnienia:

„Odpowiedzialność szkoły za szkodę w mieniu i na osobie”

Przedmiotem wykładu będzie:

  • Analiza przepisów prawa określających zasady odpowiedzialności odszkodowawczej szkoły oraz pracowników szkoły.
  • Analiza przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej oraz zasad wyłączenia odpowiedzialności.
  • Orzecznictwo Sądu Najwyższego – analiza stanów faktycznych oraz zasad i granic odpowiedzialności odszkodowawczej.

mec. Artur Olszewski: doktor nauk prawnych, radca prawny, ukończył aplikację sądową, współpracownik uczelni wyższych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego. Ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów prawnych, jak i osób fizycznych, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji samorządowych, administracji publicznej i placówek oświatowych. Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego, w tym współautor komentarza do ustawy Prawo oświatowe.

„Cyberbezpieczeństwo w szkole: ochrona dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni oraz cyberprzemoc i jej zapobieganie”

W ramach wystąpienia zostaną przedstawione wyzwania związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w środowisku cyfrowym. Omówione zostaną zagrożenia, takie jak nadużycia danych osobowych, dostęp do nieodpowiednich treści czy ryzyko uzależnienia od technologii. Zaprezentowane zostaną również działania mające na celu minimalizowanie tych zagrożeń, w tym rozwijanie świadomości cyfrowej, stosowanie narzędzi ochrony prywatności oraz mechanizmy umożliwiające skuteczne reagowanie na sytuacje ryzykowne.

Poruszone zostaną także kwestie związane z cyberprzemocą, w tym jej charakterystyka, formy oraz możliwe skutki dla młodzieży. Przedstawione zostaną strategie zapobiegania, takie jak edukacja w zakresie odpowiedzialnej komunikacji online. Podkreślone zostanie znaczenie współpracy między szkołą, rodzicami i instytucjami w budowaniu bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu przez młodych użytkowników.

dr inż. Michał Malinowski: Szef Oddziału w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, prowadzi kursy w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Specjalizuje się w systemach teleinformatycznych, algorytmach grafowych i cyberbezpieczeństwie. Wykładowca akademicki m.in. Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej. Autor publikacji z zakresu rekomendacji, grafów i gier MMORPG. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

mgr Małgorzata Musiał: doktorantka Wojskowej Akademii Technicznej, pracownik dydaktyczny Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej, starszy specjalista w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Specjalizuje się w systemach informatycznych, relacyjnych bazach danych i cyberbezpieczeństwie. Autorka publikacji dotyczących zarządzania obiektami IT. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

„Przywództwo sytuacyjne a rola komunikacji asertywnej i coachingowej w relacji nauczyciel - rodzic - uczeń”

Spotkanie warsztatowe będzie okazją do poznania założeń przywództwa sytuacyjnego w środowisku edukacji. Zdiagnozowanie osobistego etapu rozwoju zawodowego w kontekście przywództwa i źródeł osobistego autorytetu. Przedmiotem części warsztatowej będzie zastosowanie komunikacji asertywnej i coachingowej w relacji nauczyciel - rodzic, nauczyciel - uczeń.

dr Agnieszka Nowocień: doktor nauk ekonomicznych ze specjalizacją w zakresie polityki personalnej, certyfikowany coach, aktywny trener biznesu i interwent kryzysowy. Jest nie tylko doświadczonym wykładowcą z pasją, ale przede wszystkim praktykiem z zakresu zarządzania, psychologii kryzysu i coachingu rozwojowego. Jako ekspert pomaga osobom aktywnym zawodowo w rozwijaniu potencjału zawodowego i osobistego, odzyskiwaniu zasobów po doświadczeniu patologii w środowisku pracy. Pracuje z zespołami i indywidualnie w ramach sesji coachingowych. Autorka licznych publikacji naukowych, doświadczony menedżer, wykładowca akademicki m.in. Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej.

„Radzenie sobie ze stresem w pracy nauczyciela”

Stres jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Mogą go wywoływać zarówno czynniki fizyczne (np. hałas w szkole) jak i społeczne (konflikty z rodzicami, współpracownikami). Obecne w naszym życiu stresory prowadzą do różnorakich zmian zachodzących w ciele (reakcje fizjologiczne), w myślach (reakcje psychologiczne), a także do zmian widocznych w naszym zachowaniu.

Ludzie w różny sposób reagują na sytuacje stresowe i nie zawsze są to reakcje i zachowania adaptacyjne. W trakcie warsztatu dokonamy diagnozy indywidualnych stylów radzenia sobie ze stresem i ocenimy ich adaptacyjność, a także pomyślimy nad lepszym dopasowaniem stylu radzenia sobie ze stresem do sytuacji generujących stres w naszym życiu tak, by koszty ponoszone przez nas były jak najniższe. Omówimy również efektywne i pomocne sposoby oraz techniki radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy.

Plan warsztatu:

  1. Czym jest stres? Gdzie i jak odczuwam stres?
  2. Jaki jest mój dominujący styl radzenia sobie ze stresem? Czy jest on adaptacyjny? W jakich sytuacjach mógłbym/mogłabym zastosować inny styl bardziej dla mnie korzystny?
  3. Jakie sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem lub też redukowania odczuwanego stresu mogłyby być dla mnie użyteczne i pomocne?

dr Magdalena Ścigała: psycholog, doktor nauk o zarządzaniu, specjalistka i autorka prac naukowych z zakresu decyzji menedżerskich i zarządzania zasobami ludzkimi. Wykładowca akademicki Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej.

Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesyłać do dnia 28 lutego 2025 r., na adres e-mail: konferencja.naukowa@uth.edu.pl

KONTAKT:
Eliza Kotomska
tel. 22 262 88 89

Patronat honorowy

Patronat

Wróć